Saç tökülməsi

Kisilerde saç tökülmesi

Statistik melumatlara esasen 60% kisilerde saç tökülmesi müsahide olunur. Her 10 kisiden 4-ü bu problemle daha tez, yeni 25-35 yaslarda qarsılasır.

Kisilerde saç tökülmesi hansı sebeblerden bas verir?

Saçların tökülmesi müxtelif faktorlarla bağlıdır.

İnfeksiyalar

Qızdırma ile müsayiet olunan istenilen infeksion xestelik tük follikullarını zeiflede bilir. Bu da tüklerin tökülmesi ile neticelenir.

Stress halları

Psixoloji cehetden gergin veziyyetlerde saç tökülmesi güclenir. Stress damarlarda spazm töredir. Bu ise bas derisinde qan dövranını lengidir.  Tükler kifayet qeder qidalanmadığından tökülmeye baslayır.

Hormonal pozğunluq ve genetik meyllik   

Bezi kisilerde erken yaslarda dazlasma müsahide olunur. Bu, irsi meyllik ve ya orqanizmde geden hormonal deyisikliklerle bağlı ola biler.

Qeyri-düzgün qidalanma  

Yarımfabrikatlar, ayaqüstü qidalanma vitamin-mineral çatısmazlığına ve orqanizmin zeiflemesine getirib çıxarır. Demir, kalium, hemçinin B, C, E vitaminlerinin defisiti saç tökülmesi ile sonlanır. Bele veziyyetlerde qidalanma rasionunu balanslasdırıb ve elave olaraq saç tökülmesine qarsı dermanlar, maskalar, kosmetik vasiteler tetbiq etdikde problem hell olunur.

Kisilerde saç tökülmesi foto

Kisilerde saç tökülmesi neçe cür olur?

Siddetli  tökülme alopesiya (keçellik) adlanır. Keçelliyin 5 forması forması vardır.

Kisilerde saç tökülmesi – androgen forma

En genis yayılmıs formadır. Androgen keçellik irsi xarakter dasıyır. Testosteron hormonunun DHEA (dihidrotestosteron) adlanan tipinin orqanizmde artması neticesinde tük follikullarının strukturu korlanır. Saçların böyüme prosesi pozulur, vaxtından evvel tökülme bas verir. Alın-tepe nahiyesindeki tükler bu hormona daha hessas olduğundan keçellik baslanğıcda mehz bu hissede müsahide edilir.

Kisilerde saç tökülmesi – diffuz forma

Yayılma tezliyine göre 2-ci yerde dayanır. Bele kisilerde saçlar basın bütün nahiyelerinde beraber sekilde tökülür. Diffuz keçellik hormonal deyisiklik, qalxanabenzer vezin patologiyaları, xroniki infeksion ve iltihabi xestelikler fonunda yaranır.

Kisilerde saç tökülmesi foto 4

Kisilerde saç tökülmesi – ocaqvari forma

Saçların ocaqvari tökülmesi çoxsaylı keçellesme zonaları ile tezahür edir. Ona kelle-beyin travmaları, infeksion ve autoimmun xesteliklerden sonra rast gelinir.

Kisilerde saç tökülmesi – çapıqvari forma

Çapıqvari keçellik zamanı zedelenmis tük follikulları iltihablasır, çapıq toxuması emele gelir. Bu forma ümümi keçellik hallarının 3%-ni teskil edir. Deri patologiyaları, infeksion ve bezi onkoloji xestelikler, termiki, kimyevi yanıqlar, yaralar, basın tüklü hissesinde aparılan emeliyyatlar çapıqvari saç tökülmesine sebeb olur.

Kisilerde saçların tökülmesi – generalize olunmus forma

Aniden baslayan ve süretle proqressivlesen saç tökülmesidir. Xestelerde 2-3 ay erzinde bütün saçlar tökülür. Tam keçellik müsahide olunur.

Kisilerde saç tökülmesi foto 3

Kisilerde saç tökülmesinin müalicesi

Saç tökülmesinin müalicesinde asağıdakı üsullardan istifade olunur:

İonoforez

Prosedur esnasında qalvanizasiya ile derman preparatları derinin derin qatlarına yeridilir. Neticede derialtı qan dövranı süretlenir, hüceyrelerin bölünmesi ve maddeler mübadilesi aktivlesir. Tük kökleri möhkemlenir, onların böyümesi stimule olunur.

Elektrostimulyasiya (miostimulyasiya)

Bu prosedur impuls cereyanı ile toxumaların berpasına esaslanır. Damar divarına tesir göstermekle, ehtiyatda olan kapilyarlar, elece de metabolik prosesler aktivlesir. Hormonal fon tenzimlenir.

Mikrocereyan terapiyası

Modullasdırılmıs, çox kiçik elektrik cereyanı ile müalice metodudur. Onun hesabına maddeler mübadilesi, qan dövranı tenzimlenir. Tük soğanaqlarında toxumalar berpa olunur.

Krioterapiya

Derinin maye azotla dondurulmasıdır. Bunun üçün xüsusi aplikator lazım gelir. Maye azot masaj funksiyasını yerine yetirir. Gözle görünen netice 2-3 kurs krioterapiya ile elde olunur.

Vakuum masajı

Masaj dazlasma olan hisselerde vakuumla qan dövranının güclenmesi, toksinlerin kenarlasdırılması, limfa durğunluğunun aradan qaldırlması meqsedile tetbiq edilir.

Lazer terapiyası

Asağı intensivlikli lazer enerjisi tökülmüs tükleri yenileri ile evez edir. Prosedur heftede 1 defe aparılır. 1 seans 20-30 deqiqe davam edir. Pasientlerin 90%-de müsbet netice elde olunur. Keçellesmis hisseler lazer terapiyası sayesinde yeniden tükle berpa olunur, saçlar gurlasır, daha sağlam olur.

Kisilerde saç tökülmesi foto 2

Mezoterapiya

Müxtelif vitamin kokteyllerinin bas derisine kiçik iynelerle yeridilmesidir. Mezoterapiya seanslarının sayı saç tökülmesinin derecesinden asılı olaraq, hekim terefinden teyin edilir.

Keçellesmenin kompleks müalicesinde saç tökülmesine qarsı sampunlar da effektiv sayılır.

Xülase

Eger saçlarınız tökülmeye baslayıbsa ve bu proses gün-günden artırsa, o zaman vaxt itirmeden dermatoloq ve ya trixoloqa müraciet edin.
Daha çox melumat

Rəy yazın

Back to top button