Üz maskaları

Mesamelerin yığılması

Genislenmis mesameler ekser qadınları narahat eden problemdir. Bu meqalede Sizi mesamelerin yığılması üçün ev seraitinde maskalar ve elece de kosmetoloji prosedurlarla tanıs edeceyik.  

Mesamelerin yığılması üçün gil maskası

Tebii boz gil derideki piy yığıntılarını özüne çekmek xüsusiyyetine malikdir. Bu sebebden mesamelerin yığılmasında ondan genis istifade olunur. 

  • 2 xörek qasığı gil;
  • 1 çay qasığı limon suyu;
  • su.

Gili su ile duru xama konsistensiyası alınana qeder qarısdırın. Sonra üzerine limon suyu elave edib, üzünüze çekin. Maskanın tam quruması üçün 15-20 deqiqe gözleyin.  

Maskanı evvelce ilıq, ardınca ise soyuq su ile yuyun. Proseduru heftede 1-2 defe tekrarlayın. 

4

Mesamelerin yığılması üçün xiyar maskası

Xiyar tebii büzücü effekte malik olduğundan mesameleri effektiv formada daraldır. Bundan elave üzün rengini açır ve derini teravetlendirir.  

  • 1 eded iri xiyar;  
  • 1 xörek qasığı yulaf ezmesi (blenderde xırdalanmıs).

Xiyarı sürtkecden keçirib, suyunu sıxın. Hemin qaba yulaf elave edin ve yaxsıca qarısdırın. Üzünüze çekib, 10-15 deqiqeden sonra serin su ile yuyun.  

Mesamelerin yığılması üçün xiyar maskası

Mesamelerin yığılması üçün qatıq ve ya yoqurt maskası

Yoqurt ve ya qatığın terkib komponentleri toxumaları dartır, probiotikler ve laktobakteriyalar ise iltihabı azaldır, sızanaqların qarsısını alır.  

Maska üçün yağsız qatıq ve ya yoqurt götürün. Yaxsıca qarısdırıb, nazik qatla üzünüze sürtün. İlkin qat quruduqda, üzerine daha bir neçesini çekin. 10 deqiqe keçdikde derinizi serin su ile temizleyin.  

Mesamelerin yığılması üçün qatıq maskası

Mesamelerin yığılması üçün jelatin maskası

Ev seraitinde mesameleri daraldan maskalar arasında çox meshurdur. Jelatin tebii kollagen olduğundan hem de qırısları hamarlayır, üzün rengini yaxsılasdırır, derini ağardır. 

  • 1 çay qasığı jelatin tozu;
  • 3-5 xörek qasığı süd;
  • 2 eded aspirin tableti.  

Kiçik bir qabda jelatinle südü qarısdırıb, 20 deqiqe gözleyin. Sonra hemin qabı su hamamında ve ya mikrodalğalı sobada jelatin eriyene qeder qızdırın. Mehlul soyuduqda üzerine toz sekline getirilmis aspirin tabletlerini elave edib derinize çekin.   

Mesamelerin yığılması üçün jelatin maskası

Mesamelerin yığılması üçün yumurta maskası

Bu maskanı heftede 2 defe ede bilersiniz. Mesameler daralmaqla yanası, hem de deriniz ağaracaq ve elastiklik elde edecek.  

  • 2 eded yumurtanın ağı (soyuq halda);  
  • 1 çay qasığı limon suyu. 

Yumurtanın ağını köpüklenene qeder çalın. Üzerine limon suyu töküb, yeniden qarısdırın. Alınan mehlulu derinize çekin. Birinci qat quruduqda, yeniden 1-2 defe de tekrarlayın. Maska tam quruduqda üzünüzü su ile yuyun.  

Mesamelerin yığılması üçün gil maskası

Mesamelerin kosmetoloji prosedurlarla yığılması 

Ev seraitinde edilen maskalarla müqayisede hekim-kosmetoloqların meslehet gördüyü prosedurlar mesameleri daha asanlıqla daraldır. Bunlara pilinq, krioterapiya, mikrodermabraziya, lazerle cilalanma, Dermapen prosedurunu misal göstermek olar. 

Hekim derinin veziyyetini qiymetlendirmekle hansı prosedurun daha faydalı olacağını müeyyenlesdirir. Bundan elave ev seraitinde problemli deriye düzgün qulluq barede pesekar meslehetler verir. Bele ki, mesameleri daraltmaq üçün üsul seçerken orqanizmin ferdi xüsusiyyetleri ve tibbi amiller mütleq nezere alınmalıdır.  
Daha çox melumat

Rəy yazın

Back to top button