Dəri xəstəlikləri

Yanıq izi üçün mazlar

Yanıq izi üçün mazlar müxtelifdir. Onların tesiri derhal bilinmese de bu tip vasiteler yaxsı netice gösterir. Sadece mazı mütemadi sekilde gün erzinde 2-4 defe çekmek tövsiye olunur.  

Yanıq izi üçün mazlar – Kontraktubeks

Gelin terkibindeki heparin kobudlasmıs çapığı yumsaldır ve zedelenmis hüceyreleri berpa edir. Allantoin çapıq sağalarken yaranan bütün xosagelmez hissleri aradan qaldırır. Soğan ekstraktı ise dezinfeksiyaedici tesir gösterir, çapıqlar üçün baryer rolunu oynayır. 

Kontraktubeks günde 2-3 defe ehmalca çapıq toxumasına çekilir. Yeni yaranan çapıqlarda müalice kursu texminen 4 hefte teskil edir. 

Köhne ve qalın çapıqlar zamanı problemli nahiyeye axsam saatlarında gelle sarğı qoyulur. Müalice orta hesabla 3-6 ay davam edir. 

4

Yanıq izi üçün mazlar – Zeraderm Ultra

Zeraderm Ultra regenerasiyaedici, antibakterial, yarasağaldıcı, iltihab ve ağrı eleyhine tesirlere malikdir. Gelin aktiv komponenti olan koenzim Q10 hüceyrelerin yenilenme prosesini süretlendirir. K vitamini çapıqları ve deri qızartısını zeifledir. E vitamini ise güclü antioksidant olub, derini müdafie edir.  

Geli sutkada 2 defe çekilir. Bunun üçün gel nem tampon ve ya barmaq ucları ile çapıq nahiyesine ehmalca sürtülür. Optimal neticenin elde olunması üçün müalice 1 neçe hefte ve ya ay aparılır.

Yanıq izi üçün maz

Yanıq izi üçün mazlar – Levomekol

Maz yanıqdan sonra yaranan çapıqlara qarsı effektivdir. Levomekol yaranı sağaldır, irini temizleyir, dezinfeksiya edir. 

Terkibindeki xloramfenikol tebii antibiotikdir. Metilurasil ise epidermisin regenerasiyasını stimule edir. 

Yanıqlarda Levomekol yara sethini infeksiyalardan qoruyur, elece de toxumaların sağalmasını tezlesdirir. Maz zedelenmis nahiyedeki irinli möhteviyyatı aradan qaldırır. 

Kiçik saheli 1-2-ci dereceli yanıqlarda:

  • maz steril tenzife çekilir ve yara sethine qoyulur;  
  • sarğı 1 sutka saxlanılır;  
  • yara sağalana qeder her gün tekrarlanır. 

Müalice kursu 5-14 gün çekir.   

Yanıq izi üçün mazlar Kontraktubeks

Yanıq izi üçün effektiv mazlar – Kelofibraza  

Tebii terkib (heparin, kamfora, sidik cöhveri) sayesinde usaqlarda da asan istifade olunur. Maz çapıq toxumasında qan dövranını yaxsılasdırır, sağalmanı süretlendirir. Derinin elastikliyini ve regenerasiyasını artırır. 

Onu temiz ve quru deriye masaj hereketleri ile günde 2-4 defe çekmek tövsiye olunur. Kobud çapıqlarda mazdan kompress kimi istifade edilir. 

Yanıq izi üçün mazlar

Sonda onu da qeyd edek ki, bu tip vasiteler yalnız dermatoloq terefinden teyin edilmelidir. Çünki bir çox hallarda derman vasitesi deyil, kosmetoloji prosedurlar – lazerle cilalanma ve s. daha meqsedeuyğun sayılır. 
Daha çox melumat

Rəy yazın

Back to top button